College News

Excellence honored at CCCC awards program

Click to enlarge,  A large audience was on hand as Central Carolina Community College honored approximately 100 outstanding students May 8 at its Annual Academic Excellence Awards program at the Dennis A. Wicker Civic & Conference Center in Sanford.

click image to enlarge ⊗

A large audience was on hand as Central Carolina Community College honored approximately 100 outstanding ... (more)

05.30.2019College & CommunityCollege GeneralStudents/Graduates

SANFORD - Central Carolina Community College honored approximately 100 outstanding students May 8 at its Annual Academic Excellence Awards program at the Dennis A. Wicker Civic & Conference Center in Sanford.

Instructors selected the students who were recognized for academic excellence or for overall outstanding achievement.

Justin Pedley, of Lee County, was recognized as the CCCC recipient of the North Carolina Community College System's "Great Within the 58" Academic Excellence Award. Only one student from each of the state's 58 community colleges is selected for the award each year.

Erica Bell, of Harnett County, was recognized as CCCC's nominee for the NCCCS Dallas Herring Achievement Award. Madison Bullard, of Lee County, was recognized as CCCC's nominee for the NCCCS Gov. Robert W. Scott Student Leadership Award.

All those honored at the Academic Excellence Award program, listed by county of residence, award, and the program for which they received it were:

Chatham County

Academic Excellence Awards: Adrianna James-Rizzi, Associate in Science; Abigail Kraska, Information Technology; Roxanne McDonough, Sustainability Technologies; Cade McIntryre, Industrial Systems Technology; Kristine Paul, Associate in Arts - Chatham; Crystal Vanderford, Health Information Technology; James Williams, Information Technology.

Outstanding Student Awards: Wendy Bacilio Vico, Medical Assisting (Chatham); Anthony Borelli, Sustainability Technologies; Nelson Cruz, Electronics Engineering Technology; Malique Farrar, Culinary Arts; Adrianna James-Rizzi, Associate in Science - Chatham County; Nathan Lamont, Computer-Aided Drafting Technology; Ashley Smith, Health & Fitness Science; Amanda Usary, Building Construction Technology; Sarah White, Health Information Technology.

Cumberland County

Outstanding Student Awards: Mitch Dennis, Associate Degree Nursing.

Durham County

Outstanding Student Award: Collin Perry, Sustainable Agriculture.

Harnett County

Dallas Herring Award: Erica Bell.

Larry W. Talton Excellence in Business: Michele Shaw.

Academic Excellence Awards: Caleb Adams, Associate in Science - Harnett County; Reid Elders, Health & Fitness Science; Elisabeth Finch, Welding Technology; Andreniki Ray, Healthcare Management Technology; Phillip Stanley, Associate in Arts; Katelynn Tart, Medical Assisting Diploma (Harnett).

Outstanding Student Awards: Jennifer Byrd, Office Administration; Silvia Cassias, High School Equivalency; Nicholas Hall, Healthcare Management Technology; Shelby Harrison, Office Administration; Eric Henricksen, Collision Repair & Refinishing Technology; Amanda Hill, Practical Nursing; Makelya Jones, Cosmetology; Evan Lucas, Adult High School; Gilda Mitchell, Medical Office Administration; Kassidy Nixon, Automotive Restoration Technology; Dylan Salmon, Computer Engineering Technology; Sarah Williams, Human Services Technology.

Excellence in Academic Assistance: Vanessa Castro, Stuart Rose.

Johnston County

Academic Excellence Award: Jaylin Harris, Communication.

Lee County

Gov. Robert W. Scott Award: Madison Bullard.

Great in the 58 Award: Justin Pedley.

Academic Excellence Awards: Xiomara Bonilla-Vasquez, Biological Sciences; Madison Bullard, Associate in Science - Lee County; Jana Castell, Business Administration/HR; Madison Cottrell, English; Braxton Diekhoff, Sociology; Rachael Hatfield, Paralegal Technology; Clay Henderson, Computer Integrated Machining; Sandy Jones, Early Childhood Education; Lewis Lankford, Criminal Justice Technology - Forensic Science; Daniel Matangira, Criminal Justice Technology; Michael Parnell, Building Construction Technology; Rebecca Rios, Accounting; Mackenzie Roche, Associate in Arts; Lisa Ryan, Associate in Arts; Olivia Shaw, Associate in Science - Lee County; Brenda Walker, Human Services Technology; Matthew Zannini, Laser and Photonics Technology.

Outstanding Student Awards: Jennifer Alvarez, Criminal Justice Technology - Forensic Science; Sara Anderson, Psychology; Allison Armstrong, Accounting; Christina Baker, Business Administration; Selina Boehm, Associate Degree Nursing; Luke Brown, Math; Roy Cole, Associate in Engineering; Tre'Vonnte Davis, Barbering; Herbert Dennis, Computer Integrated Machining; Braxton Diekhoff, Spanish; Reece Isley, Computer-Aided Drafting Technology; Vincent Jones, Medical Office Administration; Netosha Kaffenberger, Cosmetology; Laura Luviano, Broadcast Production Technology; Jonathan Malcolm, History; Gabriele Matarese, Information Technology - Network Management; Jordan McKay, Computer Engineering Technology; Caleab McLandsborough, Associate in Science - Lee County; Jordan Schwab, Medical Assisting Diploma (Harnett); Mykala Simmons, Criminal Justice Technology; Joshua Smith, Associate in Engineering, Jessica Soriano-Villada, Information Technology - Network Management; Lewis Stewart, Business Administration; Erick Terrones-Hernandez, Welding Technology; Audrey Thomas, Chinese; William Wilder, Industrial Systems Technology; Payton Winchell, Dental Assisting.

Mecklenburg County

Academic Excellence Award: John Vail, Communication.

Moore County

Academic Excellence Awards: Tiffany Bohon, Paralegal Technology; Robert Strickland, Laser and Photonics Technology; Deidra Wells, Medical Assisting Diploma (Chatham).

Outstanding Student Awards: Marcia Harris, Business Administration/HR.

Orange County

Academic Excellence Award: Andrew Conte, Culinary Arts; Emma Stapleton, Sustainable Agriculture.

Outstanding Student Award: Mimi Dixon, Electronics Engineering Technology.

Excellence in Academic Assistance: Tim Frei.

Wake County

Cary C. Todd Award for Mathematics Excellence: Benjamin Falero.

Academic Excellence Awards: Anna Morgan, Early Childhood Education; Rachel Stern, Veterinary Medical Technology; Malick Tchakpedeou, Broadcast Production Technology; Brittney Teague, Dental Hygiene.

Outstanding Student Awards: Julia Andersen, Dental Hygiene; Beckie Dillon, Veterinary Medical Technology; Stefani Flores Vega, Medical Assisting (Associate).

Pictures of Academic Excellence Award recipients can be downloaded at the college's website, www.cccc.edu.