College News

CCCC announces fall 2010-spring 2011 graduates

07.11.2011Students/Graduates

SANFORD - The following students graduated from Central Carolina Community College during the fall 2010 and spring 2011 semesters. Graduation ceremonies for all were held May 17 at the Dennis A. Wicker Civic Center.

Alamance County

  • Certificate - Cathy Wright and Joyce Vaughn;
  • Diploma - Daniel Amero.

Beaufort County

  • Associate in Applied Science - Robina Norman.

Burke County

  • Diploma - Claudia Boan.

Carteret County

  • Associate in Arts - Brandi Bass.

Chatham County

  • Associate in Arts - Amanda Collins, Courtney Beckwith, Kelly Ellison, Henry Ferguson, Carl Thompson, Julius Bazemore, Blaine Emch, Joshua Steed, Michelle Oliver, Louise Panatoski, Brien Kriegh, Jonathan Stark,Courtney Callahan, and Zachary Stroupe.
  • Associate in Science - Bhavnisha Parekh.
  • Associate in Applied Science - Nora Palmer, Lora Bradley, Michael Manuel, John Alston, Jessica Oxendine, Mary Pope, Sydney Gaskins. Brittany Harris, Debra Roberts, Kathie Foushee, Tammy Foushee, Karen Frazier, Rebecca Branson, Deborah Clark, William Reed, Kyle Goodwin, Fuschia Haber, Michael McCurdy, Patricia Nettles, Rebecca, Squires, Kyle Baker, Dylan Branson, Robin Creason, Jessica Crosby, Elizabeth Crosby, Ventura Ruiz-Chaparro, Richard Hansard, Christopher Lineberry, David Scotton Jr., Della Waite, Tina Wickline, and Teresa Tackett.
  • Certificate - Nataliya Canton, Derek Andrews, Jennifer Finnan, Maggi Brady, Robert Hussey, Cory Tally, Michael Manuel, Deborah Clark, Nora Palmer, Justin Blackwelder, Waymond Seymore, Betty Lowery, Michael McCurdy, Rebecca Squires, Mitchell Vickers, Brittany Whitaker, Michael Wilson, William Wyatt, Andy Phillips, Amy Benjamin, Matthew Bisson, Reva Cranford, Jessica Crosby, Elizabeth Crosby, Leslie Eliason, Michael Feezor, Stevie Felts, Karen Frazier, Bentley Frazier, Sandra Jordan, Thomas Lawrence, Christopher Lineberry, Barbara Paschal, Emily Petty, Robin Siler, Jasmine Smith-Andrews, and Andy Phillips.
  • Diploma - Derek Andrews, Michael Manuel, Deborah Clark, Nora Palmer, Ronald Willett, Kyle Goodwin, Yolanda Trapp, Kristin Trapp, Amanda Collins, Courtney Coulon, Robby Degraffenreidt, Michael McCurdy, Malcolm Nicholson, Ventura Ruiz-Chaparro, Brian Petty, Jessica Crosby, Elizabeth Crosby, Christopher Lineberry, and Karen Frazier.

Cumberland County

  • Associate in Arts - Misha Harvin and Kimberly Swank.
  • Associate in Applied Science - Mary-Ellen Sinopoli, Kasey Richey, Denise Baker, Delilah Thomas, Audrey Gainey, and Catherine Gates Shepherd.
  • Certificate - Amy Fashauer, Jordan Cain, Samantha Hurley, Eddie Green, Craig Nadell, Stacy Potter-Mcneill, Andrew Preston, Christopher Simmons, Bailey Stephenson, Denise Baker, Reid Doyle, Dwight Vaillancourt, Stephen Clifton, Audrey Gainey, Amber Carney, Catherine Gates Shepherd, and Patrick Stephens.
  • Diploma - Karen Daniels, Lakeisha Davis-Mills, Jennifer Deahl, David Russell, Denise Baker, Audrey Gainey.

Davidson County

  • Certificate - Thomas Furr.

Durham County

  • Associate in Applied Science - Mary Pound
  • Diploma - Charles Moody.
  • Certificate - Jennifer Slade.

Guilford County

  • Associate in Arts - Nicholas Spinks.
  • Certificate - Teresa Dawkins.
  • Diploma - Dean Shelton.

Harnett County

  • Associate in Arts - Amber Johnson, Laura Musmeci, Brittany Cook,Kimberly Marshburn, Amanda Petro, Cheryl Reynolds, Stephen Johnson, Lesley Tew, Robert Ziemke, Spencer Knight, Hannah Matthews, Christie Smoak, Varonda Strouth, Leslie Taylor, Kimetha Sellers, Nicole Anderson, and Courtney Kappel.
  • Associate in Science - Deejae Delgaicco and Amanda Petro.
  • Associate in Applied Science - Brooks Hardee, Erika Howarth, Amanda Lawson, Kimberly McLean, Vicente Valdez, Marie Dagenhart, Leeanna Dalrymple, Jordan Goins, Beverly Patterson, Shirley Rijkse, Christopher Buffington, Margaret Harris, Jennifer McLamb, Ashley Wilson, Robert Barnes, Crystal Avery, Alicia Dulin, Gabrielle Jones, Tara McKoy, Francisca Rios, Loretta Stone, Sherri Addison, Annette Bayles, Jamie Evans, John-Kevin Frazee, Ruben Gil, Amanda Hall, Alesa Harris, Elfmon Malloy, Steven McLamb, Kalyn Norris, Dana Stone, Thomas West, Barbara Williams, Medford Anderson, Mary Carter, Mary Freeman, Tena Glover, Jill Grantham, Dayna Lee, Lanite McDougald, Donald McKoy, Annie Ragland, Barbara Yanke, Shawn Palmer, Daniel Buchanan, Lonnie Coats, Lonnie Coats, Rebecca Dawson, Lisa Fitzgibbon, Ruby Gaines, Jessica Gallegos, Grace Harvey, Nolan Latimer, Derrick Lynch, Carmen McDougald, Myrna McKoy, Morgan McMillen, Curtis Paul, Amy Roberson, Gwendolyn Ross, Elaine Thompson, Raymond Wood, Chrystal Johnson, David Olive, Jill Olive, Christy Stone, Michael Crisp, Sandy Graham, Juanita Jordan, April Leblanc, and Karri Clark.
  • Certificate - Wendy Champion, Amy Croom, Kimberley Kolosky, Kimberly McLean, Patricia Price, Marlena Prince, Vicente Valdez, Cylia Williams, Marie Dagenhart, Jennifer Harrington, Brittany Jeffreys, Beverly Patterson, Matthew Lloyd, Joann Williams, Sandra Happel, Jennifer McLamb, Cynthia Price, Brenda Buchanan, Joseph Flynn, Edna Haynes, Edna Haynes, Vanessa Matthaei, Jennifer Miller, Heather Owen, Anita Shaw, Anthony Wilson, Alicia Dulin, Gabrielle Jones, Ashley Sexton, Loretta Stone, Phillip Bailey, Sarah Barcenas, Megan Bass, Annette Bayles, Homer Ennis, John-Kevin Frazee, Freda Geddie, Alesa Harris, Denise Johnson, Renee Lindsey, Steven McLamb, Alicia Robinson, Susana Rodriguez, Shelia Singleton, Kathie Smith, Tiffany Stewart, John Thomas, Barbara Williams, Cynthia Williamson, Helen Alford, Medford Anderson, Darlene Bell, Walter Eason, Mary Hicks, Terence Lee, Mary McCorquodale, Lanite McDougald, Ashanti Solomon, Francine Thomas, Maria Rodriguez, Carry McCloy, Shawn Palmer, Michael Mires, Jennifer Boykin, Daniel Buchanan, Kevin Byrd, Allen Campbell, Joshua Chezem, Lonnie Coats, Jonathan Coupee, Patricia Davis, David England, Grace Harvey, Matthew Johnson, Nolan Latimer, Carmen McDougald, Cynthia McEachin, Tawanna McKoy, Eurine McLean, Morgan McMillen, Joshua Mize, Joel Norris, Matthew O'Quinn, Curtis Paul, Amy Roberson, Gwendolyn Ross, Elaine Thompson, Nicole White, Raymond Wood, David Olive, April Leblanc, Jennifer Shyrigh, and Timothy Kavanaugh II.
  • Diploma - Shannon King, Tonya Adams, Kimberly McLean, Samantha Norris, Patricia Price, Julia Willaford, Cylia Williams, Marie Dagenhart, Beverly Patterson, Jennifer McLamb, Janice Walker, Teresa Clark, Kimberly Lankford, Gabrielle Jones, Loretta Stone, Annette Bayles, Ashley Fuller, Margaret Gregory, Alesa Harris, Steven McLamb, Kathie Smith, Shatina Smith, Chasity Stutts, Barbara Williams, Medford Anderson, Lanite McDougald, Carrie McElveen, Morgan Phillips, Katrina Tadlock, Shana Paradise, Johnny Alldred, Brandon Bryant, Alvin Bullock, Stephen Burleson, Taryll Carpenter, Dean Clark, Lonnie Coats, Jarian Dupree, Ruby Gaines, Rocky Garner, Grace Harvey, Donte Humphrey, Lillie Hurley, James Jones, Deborah Kelly, Nolan Latimer, Alphonso Lewis, Andrew Matthews, Esther McDougal, Morgan McMillen, Brittany Newell, Eric Ross, David Sanchez, Angela Sasser, Delton Tyler, Senaca Wall, Raymond Wood, Ashley Pova, Joao Rocha-Alves, Ashley Shamion, Brittany Swann, and Alysia McNeill.

Hoke County

  • Certificate - Winston Harbour, Maritza Rewekant, Bobby Saunders, and Sabrina Torre.

Johnston County

  • Associate in Applied Science - Tanesha Council and Daniel Mott.
  • Certificate - Gordon Heckman, Brynne Lee, Delisa Martin, Amanda McLamb, Angela Honeycutt, James Ward, and Jodie Hurley.
  • Diploma - Tanesha Council.

Lee County

  • Associate in Arts - Amanda Barnes, Delanie Warcup, Iliana Andres Hernandez, Delfino Benitez, Julio Borja, Kimberly Castillo, Paul Cicogna, Alexandra Ciliberto, Sarah Dabolt, Matthew Douglas, Robyn Ellis, Jonathan Faulk, Danielle Fiore, Sheyla Gonzalez, William Harris, Shakeel Harris, Ariel Hickerson, Marvin Lee, Alejandro Lezama, Samuel Luellen, Claudia Miranda, Henry Newby, Ashton Noel, Christopher Palme, Sandra Palme, Genesis Perdomo, Berenice Popoca, Cristal Ramirez-Mijangos, Rosalba Sanchez, Phillip Thompson, Nancy Urias, Alicia Vanderduim, Amy Weidner, Bruce Williams, Mary Wilson, and Jezreel Winley.
  • Associate in Science - Matthew Ashmore, Ryan Blakley, Nick Carraway, Joshua Ciliberto, Rosa Martinez Gonzalez, and Edmond Tecson.
  • Associate in Applied Science - Mary Holt, Nikki Johnson, Vernon Tolliver, Kayla Evans, Angela Boggs, Jennifer Bowling, Shakeena Branch, Sharon Brewer, Renee Brody, Frederick Buie, Boyd Bullard, Rachel Cameron, Matthew Chapman, Ashley Cheney, Angella Choo Lin Chew, Kenneth Clay, Tarsha Cox, Milton Cummings, Logan Davis, Paula Denkins, Johnita Ellerby, Jocelyn Ellis, Nathan Ewing, Wanda Ferguson, Candace Ferry, Daniel Fore, Ashley Forehand, Jonathan Foster, Alfredo Garcia, Geneva Garrett, Theresa Gietzen, Scarlett Grim, Pamela Hall, Brandon Hill, Ashley Hilliard, Nathane Hooker, Justin Howard, Stephanie James, Susan Johnson, Robert Jones, Greg Keifer, Amber Kidd, Snell King, Christi Koch, Rachel Lawson, Suhui Lee, John Leek, Kimberly Liles, Sondra Livingston, Nancy Luviano, Bridget Matthews, Erica Matthews, Traci McIver, Clara McIver, Tonya McIver, Daniel Moore, Leslie Moshfegh, Deborah Motter, Cordilia Murchison, Stephanie Oglesbee, Rosa Olguin, Matthew Palme, Elizabeth Paschal, Brenda Phillips, Christopher Place, Sherry Poindexter, Tameika Prince, Dawn Quist, Emily Richardson, Vickie Richmond, Eric Rogers, Timothy Rosser, Amy Rumbold, Jody Scales, Kristi Schwach, Christina Self, Michael Shaw, Sojourner Smith, Aaron Smith, Lisa Smith, Juanita Smith, Thomas Stanifer, Eric Tant, Samantha Taylor, James Thomas, Jennifer Thompson, Alejandro Torres-Vite, Elizabeth Tulley, Maria Varnum, Christie Walker, Crystal Wall, Beotha Webb, Joshua Weldon, Samuel Williams, Christopher Williams, Lakeshia Wilson, and Shanikaquea Wilson.
  • Certificate - Annette Batts, Roy Knight, Kayla O'Quinn, Vernon Tolliver, Kayla Evans, Rodney Allred, Michael Amezquita, Christopher Amundson, Aleyda Andino, Juana Bethancourth, Keith Betts, Shakeena Branch, Lisa Brooks, Melissa Capps, Mark Carroll, Matthew Chapman, Ashley Cheney, Angella Choo Lin Chew, Kenneth Clay, Porsha Cooke, Raquel Covington, Tarsha Cox, Cathy Cox, Lakeisha Crutchfield, Milton Cummings, Paula Denkins, Chavez Fox, Sherri Galvin, Alfredo Garcia, Alyson Gardner, Geneva Garrett, Theresa Gietzen, Harrison Gladden, Jacqueline Godfrey, Evan Gunter, Douglas Harris, Brandon Hill, Ashley Hilliard, Tonya Holt, Pamela Hooker, Justin Howard, Robert Jones, Kristy Jones, Greg Keifer, Elizabeth Kelly, Melissa Lane, Timothy Leak, John Leek, Kimberly Liles, Sondra Livingston, Mario Lopez, Amy Marris, Bridget Matthews, Travis Matthews, Daniel McGinty, Traci McIver, Rikkena McLean, John Murchison, Emily Nedrow, Chad Norris, Holly Nowell, Elizabeth O'Quinn, Christopher Place, Ann Radley, Patricia Ransom, Cassandra Rodgers, Eric Rogers, Alan Rummel, Jody Scales, Victoria Sellers, Michael Shaw, Emmanuel Simon, Lisa Smith, Eric Speights, Thomas Stanifer, Eric Tant, Samantha Taylor, Ashley Tedford, Barry Thomas, James Thomas, Alejandro Torres-Vite, Maria Varnum, Christie Walker, David Wallace, Joshua Weldon, Keith Welsch, Samuel Williams, Christopher Williams, Lakeshia Wilson, Jennifer Wilson, and Jamey Wimbley.
  • Diploma - Jessie Barnes, James Blanchard, Erin Childress, Amy Robertson, Kayla Evans, Shakeena Branch, Matthew Chapman, Ashley Cheney, Angella Choo Lin Chew, Kenneth Clay, Hannah Cloutier, Raquel Covington, Tarsha Cox, Milton Cummings, Alexis Daigneault, Paula Denkins, Hayley Dunham, Michael Farrell, Alfredo Garcia, Brandon Hill, Ashley Hilliard, Justin Howard, Kristy Jones, Greg Keifer, Deborah Kennedy, John Leek, Bridget Matthews, Travis Matthews, Traci McIver, Tonya McIver, Rikkena McLean, Emily Nedrow, Cassandra Rodgers, Jody Scales, Michael Shaw, Lisa Smith, Thomas Stanifer, Eric Tant, Samantha Taylor, James Thomas, Michael Till, Alejandro Torres-Vite, Maria Varnum, Christie Walker, and Lakeshia Wilson.

McDowell County

  • Certificate - Donna Grant.

Moore County

  • Associate in Applied Science - Susan Cameron, Thomas Connelly, Karen Diaz, Angela Johnson, Christopher McNeill, Bryan Parrish, Shelby Parrott, Mary Stapleton, Matthew Winch, Kristi Baller, and Terence Hunt.
  • Certificate - Susan Cameron, Christopher McNeill, Manuel Torres, Kraigory Gibson, Toni Stutts, Matthew Winch, Jason Smith, Adrian Garner, Tyler Maness, Laura Bibey, Terence Hunt, Tiffany Wallace, and Lauren Campbell.
  • Diploma - Susan Cameron, Christopher McNeill, and Matthew Winch.

New Hanover County

  • Associate in Science - Brandon Davis.
  • Certificate - Jan Carmack.

Orange County

  • Associate in Arts - David Walker and Sarah Crump.
  • Associate in Applied Science - Laura Laskey and Deborah Walker.
  • Certificate - Angela Paschall.

Pender County

  • Associate in Applied Science - Hillora Lang.

Polk County

  • Certificate - Margaret Grigg.

Randolph County

  • Associate in Applied Science - Elizabeth French.

Richmond County

  • Certificate - Joseph Copeland.

Robeson County

  • Diploma - Dustin Locklear.

Rowan County

  • Certificate - Cody Troutman and John Whaley.

Sampson County

  • Associate in Applied Science - Christopher Reichenberg and Tasha Demps.
  • Certificate - Dawn Phillips, Katherine Smith, Mark Tew, and Christopher Reichenberg.
  • Diploma - Amanda Carter, Victoria Clark,Christopher Reichenberg, and Denise Williams.

Wake County

  • Associate in Applied Science - William Eaddy, Otway Hill, Andrew Kudlak, Hunter Roberts, Laura Taylor, Karen Monroe, Kelly Fioritto, Ashlee Morris, Colleen Oldham, Kyleigh Anderson, Stephanie Bulgarino, James Marsh, and Amanda Richardson.
  • Certificate - Kati Barnes, Preston Clemons, William Eaddy, Hunter Roberts, David Zei, Erin Blades, Lisa Hanmann, Billy Hull, Tabitha Johnson, Jean Nunnery, Timothy Richter, Chia-Ling Hsu, Wynnette Oliver, Randy Devega, William Liles, Sean Barker, Keshaunya Easton, Paris Grimes, Carmen McLean, Katie Pattison, Lauren Pegram, Matthew Swartz, and Genice Williams.
  • Diploma - Christina Blackburn, William Eaddy, Hunter Roberts, Raelynn Miller, Dana Rogers, Erica Stewart, Nicole Haddock, Bridget Odetuyi, Meghan Ricks, William Liles, Annick Joseph, James Marsh, and Toni Baumchen.

No County Listed

  • Associate in Arts - Corinna King
  • Certificate - Alexandr Skripchenko, Tyler Singleton, Paula Fisher, and Rebecca Roberto.
  • Diploma - Lorna Hill, Benjamin Neale, and Jeanne Nobles.