College News

CCCC honors students of excellence

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during its ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during its ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during its ... (more)

CCCC honors students of excellence

click to enlarge ⊗

Central Carolina Community College honored 72rnoutstanding graduating curriculum students during its ... (more)

05.11.2011Special EventsStudents/Graduates

SANFORD - Central Carolina Community College honored its outstanding graduating curriculum students during its 16thAnnual Academic Excellence Awards night May 4 at the Dennis A. Wicker Civic Center.

Seventy-two students were honored. Three of them: Muhammed Khan, Shakeel Harris, and Monique Pardoe, are students at Lee Early College, an educational institution on the college's Lee County Campus. LEC students enroll as Lee County Schools ninth graders, advance to college-level courses and, within five years, earn both a high school diploma and an associate degree.

Award plaques presented at the awards night included Academic Excellence and Outstanding Student within curriculum programs, "Great Within the 58" North Carolina Community College System recognition, Who's Who Among Students in America's Junior Colleges, Outstanding Ambassador Service, and others.

To receive an Academic Excellence Award, a student had to have an overall grade point average of 3.75 or higher out of a possible 4.0. To receive an Outstanding Student Award, a 3.75 GPA was not required, but the students had demonstrated excellence in other ways.

Those receiving awards, by county of residence and department were:

Chatham County

Arts and Sciences

Academic Excellence - Lora Bradley, Human Services;

Outstanding Student - Jonathan Stark, Theatre, and Sara Smither, English.

Commercial and Artistic Production Technologies

Outstanding Student - Patricia Welsh, Professional Arts & Crafts: Sculpture.

Public Service Technologies

Outstanding Student - Sara Gage, Natural Culinary Chef.

Industrial Systems Technologies

Academic Excellence - Walter Harrison, Machining Technology.

Adult Education

Academic Excellence - Ann Myers, Adult Education;

Outstanding Student - Sarah Maloy, General Educational Development.

Student and Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service - Courtney Beckwith, Lora Bradley and Sara Smither;

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Courtney Beckwith, Lora Bradley, Barbara Paschal, Kelvin Puckett, and Sara Smither.

Harnett County

Business Technologies

Academic Excellence - Ruby Gaines, Accounting; and Shirley Rijkse, Human Resources Management.

Larry W. Talton Excellence in Business - Shirley Rijkse.  

Engineering Technologies

Academic Excellence - David Olive, Laser & Photonics Technology;

Outstanding Student - Karen Diaz, Electronics Engineering Technology.

Public Service Technologies

Academic Excellence - Grace Harvey, Early Childhood Education.

Academic Affairs

"Great Within The 58" - Karen Diaz, David Olive, Cheryl Reynolds, Shirley Rijkse, and Dana Stone.

Student and Educational Support Services

Academic Excellence - Dana Stone;

Outstanding Ambassador Service - Karen Diaz, Shirley Rijkse, Dana Stone, and Varonda Strouth;

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Wendy Champion, Karen Diaz, Cheryl Reynolds, Shirley Rijkse, Anita Shaw, Dana Stone, Varonda Strouth, and Nicholas Wicker;

Dallas Herring Nominee - Shirley Rijkse;

Gov. Robert Scott Student Leadership Nominee - Cheryl Reynolds.

Lee County

Arts and Sciences

Academic Excellence - Emily Thigpen, Theatre; Erick Andino, Physics; Nicholas Eckley, General Anatomy & Physiology;

Outstanding Student - Kayla Fletcher, Theatre; Nick Carraway, Physics; Shakeel Harris, Spanish;

Cary C. Todd Mathematics Excellence - Muhammad Khan.

Business Technologies

Academic Excellence - Kenneth Laughinghouse, Paralegal;

Outstanding Student - Stephanie James, Business Administration; Rachel Cameron, Human Resource Management; Dawn Quist, Paralegal, and Dylan Johnson, Networking Technology;

Commercial and Artistic Production Technologies

Academic Excellence - Deborah Motter, Professional Arts & Crafts: Sculpture.

Engineering Technologies

Outstanding Student - Theresa Gietzen - Laser & Photonics Technology.

Public Service Technologies

Outstanding Student - Angella Choo Lin Chew, Early Childhood Education;

Academic Excellence  - Sondra Livingston, Early Childhood Teacher Associate.

Industrial Systems Technologies

Outstanding Student - Jared Gibson, Machining Technology.

Allied Health Technologies

Academic Excellence - Eniko Irinyi, Veterinary Medical Technology;

Outstanding Student - Rachel Lawson, Dental Hygiene.

Academic Affairs

"Great Within The 58" - Cynthia Davis, Eniko Irinyi, and Samantha Taylor.

Adult Education

Academic Excellence - Gwendolyn Elliott and Jennifer Howell, Adult Education.

Student and Educational Support Services

Outstanding Ambassador - Kevin Julich;

Academic Scholar Athlete - Casey Boggs, Rebecca Kinsman and Delanie Warcup;

Student Leadership Development Program Nominee - Samantha Taylor;

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Kimberly Autry, Benjamin Boggs, Rosa Gonzalez, Kevin Julich, Sondra Livingston, Anthony Newby, Monique Pardo, Samantha Taylor, Jonathan McKoy and Delanie Warcup.

Bladen County

Academic Affairs

"Great Within The 58" - Madilyn Smith.

Cumberland County

Business Technologies

Academic Excellence - Thomas Felney, Networking Technology;

Outstanding Student - Eddie Green, Telecommunications.

Guilford County

Student and Educational Support Services

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Nicholas Spinks.

Moore County

Business Technologies

Academic Excellence - Michael Marsh, Telecommunications;

Outstanding Student - Mary Stapleton, Paralegal.

Academic Affairs

"Great Within The 58" - Patrick Robinette.

Allied Health Technologies

Academic Excellence - Shelby Parrott, Dental Hygiene.

Student and Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service - Tonya Tenters;

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Shelby Parrott and Tonya Tenters.

New Hanover County

Allied Health Technologies

Academic Excellence - Meredith Albritton, Veterinary Medical Technology.

Orange County

Business Technologies

Outstanding Student - Deborah Walker, Accounting.

Adult Education

Outstanding Student - Katherine Bielby, General Educational Development.

Randolph County

Adult Education

Academic Excellence - Tehavious Williams, Adult Education.

Arts and Sciences

Outstanding Student - Bradley Chriscoe, Microbiology.

Public Service Technologies

Outstanding Student - Ventura Ruiz-Chaparro, Early Childhood Teacher Associate.

Industrial Systems Technologies

Academic Excellence - Bradley Chriscoe, Bioprocess Technology.

Wake County

Academic Affairs

"Great Within The 58" - Craig Hazelwood.

Student and Educational Support Services

Outstanding Ambassador Service - Craig Hazelwood;

Academic Scholar Athlete: Van Ellis;

Who's Who Among Students in America's Junior Colleges - Craig Hazelwood.