College News

CCCC announces spring graduates

06.17.2009Students/Graduates

SANFORD — The following students graduated from Central Carolina Community College during spring commencement exercises May 14 in the Dennis A. Wicker Civic Center.

These students completed degrees, diplomas and certificates in the college’s curriculum programs during the fall 2008 or spring 2009 semesters. They are listed by county of residence.

Chatham County

Associate in Arts - Stephanie Ann Holden, Jamie Leighanne King, Frani Kay McGinty, Cedric Louis McKoy, John W. Seawell, Margaret Ann Selph, and Ashley B. Swepson. 

Associate in Science - Jonathan B. Arthur, Brandy Leigh Hubbard and Stacy Nicole Willett. 

Associate in Applied Science - Holly Lynn Williams, Peter Everrett Yoho, Tanesha N. McClain, James Christian Thorn, Brian Keith Barnett, Caitlin Paige Cockman, Sharyn Henderson Guthrie, Stephanie Grace Beckwith, Brooke Lauren Lemons, Diana M. Steele, Robyn G. Allgood, Theresa Marie Brooks, Stacy Danielle Harris, Rhonda Kay Lee, Geraldine Brewer Mason, Carla Elizabeth Grace Pedrotty, Deisi Manuela Rocha, Adam Michael Eubanks, David Ray Foxx, Mario Cesar Bonilla, Patricia  Pittman, Angela Lynnetta Foxx, Elaine Player Morgan, Morgan Nye O’Daniel, Nekia  Robinson, Pamela Laverne Watson, Judy Evans Davis, Latoya Daniell Fox, Kyle Leif Baker, Jenna F. Suggs, Samantha Lynn Truitt, Pamela Adele Alston, Andrew Brian Dixon, Catherine Marie Griffith, William Hardin Mitchell, Dustin Lee York, and Cedric Jacoby Cotton.

Certificates - Nikita Maria Brittian, Brandon Kane Smith, Raymond Lamorris, Walter Stevie Williams, Cathy L. Phillips, Stephanie Lee Adams, Tabitha Lynn Thomas, Martha Carol Strickland, Mary L. Alston, Cathy D. Alston, Jessica Lynn Crosby, Quenna Lisa Scotton, Robin Cheek Siler, Althea Brooks Swann, Heather Michelle Tripp, Edna Pauline Burnette-Johnson, Courtney Lynn Coulon, Donald W. Glosson, Casey Herbert Jones, Orlan W. Johnson, Holly Felice Kroetsch Schager, Mary Carlyne Thomas, Mary Elizabeth Bardin, Karen Lynne Bentrup, Joseph Brett Glosson, Trinity Allen Grasty, Bradly Ray Hash, Wayne Paul Munsell, Hassan Raheem Olivo, and Gerald Van Clark. 

Diplomas - Deborah Headen Brewer and Emily Pearl Frailey.  

Harnett County

Associate in Arts - Amber Lynn Clark, Kathryn Danielle Hartsell, Ronda L. Jordan, Allison Brook McNeill, Antoinette Lashea McNeill, Christina Hall Roy, Patsy Elizabeth Sheets, Candace Renee Thornton, Grayson Sean Ward, and Kenneth Andrew Zabel.   

Associate in Science - Justin Lee Huntsman

Associate in Applied Science - Ashley Ann McLeod,Tonya Renee Toler, Hannah Elizabeth Byrd, Sandy Biff Graham, Ashlie Dawn McMillen, Joshua Perry Saathoff, Kathie Glover Smith, Jonathan Lee Turlington, Matthew William Armstrong, Catina A. Borges, Kimberly Rena Nelson, Matthew Roberson O’Quinn, Rey Sosa, Lisa Marie Fitzgibbon, Kristina Kay Harwell, Melissa Alyse Long, Cheryl L. Schumacher, Maranda Brooke Gautier, Alicia Harris Jones, Myra Vouncille Laster, Joshua Adam Elmy, Arthur David Leible, Samuel Lee Gepner, Sandra McLean Abney, Jessica Cherie Buller, Jennifer S. James, Kimberly Bledsoe Lee, Linsey Renee Mason, Stephanie Diane Willis, Maryann South Aucompaugh, Julia Jones Fuquay, Priscilla Faye Little, Latisha Shavonna McLaurin, James Edward Grimes Jr., Angela Nichole Brown, Allison Davis Glasson, Ashley R. Hanna, Janice M. Hulings, Rachel Faye Ingram, Stephany Lee Mason, Kathy Marie McArthur, Larnette Tenequa Moore, Pamela Michelle Norris, Susana Cano Prieto, Hillary Gale Revels, Ieishia Jamece Williams, Norma Isabel Figueroa, Dorothy M. McKoy, Shilan Sabir Pallani, and Campbell Lawrence Stubbs.   

Certificates - Jerome Eric Eason, Vanessa Renee Rhody, Melissa Donaldson Prince, Tracy Lee Watson, Myisha Renee Barbee, Antoinette Lovette Cox, Paula Michelle Denkins, Catina Delois Autry, Katherine Ann Barefoot, Dana Koerner Byrd, Cassandra McLean Ferguson, Jessica Rae Heath, Tiffany F. Olive, Nicole Lavone West, Chelsea Leanna Carroll, Sydney Carroll Clear, Nadera Issam Cullen, Amory Cathryn Johnson, Heather Brienna Page, Gretchen Almy Polasek, Cherish Renee Roberts, Stacey Leigh Walsh, Jennifer Marie Yarnall, Lynn Jackson Joyner, Ralyn Lekeedia McDougald, Rosa  Chisholm, Dawn Ninette Allen, James Alexander Morrison, Derik Wade Smith, and Daphne Carol Williams.    

Diplomas - Esteva Henry Dodson, Georgia Ann Johnson, Sally Elizabeth Blue, Rebecca Lynn King, Stacy Nunnery Knight, Courtney Jean Martin, Amber Renee Matthews, Kristy D. Page, Lori Beth Rogers, and Christie Jane Smoak. 

Lee County

Associate in Arts - Elizabeth Morgan Ammons, Christopher Otto Amundson, Jackie Dawn Brooks, Mary Louise Byrne, Joseph Andrew Cobb, Melissa Donathan Deal, Chad Ashley Deese, Sean Douglas Farmer, Melissa L. Fogarty, Jessica Shelaine Fuller, Rachel Danielle Lawson, Heather Marie Daniel Locklear, Stephanie D. Luck, Abby G. Miles, Cesar Augusto Miranda, Victor Rene Morales, Joshua Taylor Morris, Krystle Nichelle Moten, Stephen Francis Neuberger, Martin Rosser Oldham, Kathryn Elizabeth Schonder, Catherine Burns Schrader, Suzanne Oenning Shue, Marlana Marie Sifter, MinhChau Thi Vo, and Stacy Jo Walker.

Associate in Science - Renee McPherson Duty, Brittney Kay Grubb, Jennifer L. Jackson, Preston Thomas Rice, and Zachary Michael Weidner.

Associate in Applied Science - Ashley Rose Dziok, Tiffany Lynn Johnson, Stephanie L. Avent, Deidre Anne Bacchus, Gail Eliza Dushanek, Taurice Toni Lee, Lashay Denise McLeod, Brenda  Saucedo, Andrea Cornelia Urtiaga, Robin Spencer Vargas, Tim Nelson Hunter, Johnathan Nicholas Vanfaussien, Terry Brandon Walker, Matthew Robert Watson, Charles Edward Nance Jr., Jefferson Alan Clark, Bobby Fuller Davis, Joanne M. Foryan, Cristina Del Rosario Orellana, Amy Cherie Pavlic, Jeremy Keith Thompson, Christian Michael Bohnaker, Tashima Karin McLean, Timothy Lemar McNeill, Brenda Jean Reilly, Joan  Hill, Queta Nicole Reid, Whitney Faye Cox, Jennifer Lynn Neal, Dana Lynn Satterfield, Jennifer L. Boggs, Emily Alysse Richardson, Gabrielle Alyssa Rodgers, Rachel Jeanette Ellis, Debora Michelle McNair, Joyce McLean Smith, Amanda Joan Torres, Angela Batts Wallace, Candace Renee Cameron, Mitchell Allen Dail, Brandy Lynn Harrington, Matthew Steven Garrett Jr., Billie J. Thompson, Tristan Lance Coggins, Linda Kaye Hull, David Wayne McBride, Alvescheo Sharanette Brooks, Bridget Ann Ellison, Patricia L. Igbinijesu, Jessica Renee Krieger, Sonya F. Moore, Randall Jason Faulk, William Julian Pollard Jr., Melissa Ann Cordevant, Savannah Suzanne Fuller, Vicky Barker Long, Jennifer Leigh McNeill, Lauren Nichole Parrish, Gela Deandra Spivey, Elizabeth Frances Terwilliger, Evelyn G. Harris, Mary Jane Matthews, Jessica Ellen Phillips, Gerald Eugene Cole Jr., Eva Maria McCoy, Cynthia Cole Gillespie, Jennifer Brooke Honeycutt, Katy G. McCrimmon, Sharon Barnes Carroll, Alan Keith Ellerman, Brandy L. Farlow, and John Christopher Jackson.

Certificates - Eddie Jones, Brian Lee Michael, Nathan Richard Ewing, Patricia A. Brooks, Brenda Minter Harrington, Clara Jones McIver, Hyacinth Annette Rose, James Matthew Spivey, Brad Michael Kelly, Amanda Byrd Johnson, Jessica Key Manning, Justinn Casey Dark, Christy L. Iampaglia, Kyong-Li Kim Purvis, Robin Carter Chippewa, Angela Smith Martin, Ava D. Spruiell, Kevin Haywood Bruton, Edward Lee Cooke, Theresa Lynn Woods, David J. Kirkland, Chris Buchan Sigmon, Glenn E. Phillips, Kolby R. Manning, Trent J. Holt, Travis Lynn Holt, Lakeshia Patrice Wilson, Robbie  Williams, Ashraf S. Thabata, Danielle M. Layman, Deborah Ann Puckett, Peggy Gibbs Manning, Stuart Tyler Faulk, Seth Barry Faulk, Jeffery Byron Glenn, Steven Chance Hallman, William John Haymon, Troy Stanley McLean, Linda E Seefeld, Chad Everett Smith, and Joseph Darryl Weaver, John Joseph Bradley, and Randy Scott Donaldson.

Diplomas - Alejandra Elizabeth Benitez, Rhonda Stone Cameron, Shellie Anne Scott, Jesus Cepeda, Cynthia Larue Cox, Elizabeth Mae Harrison, Kelli Raphaela Lochrie, Cynthia Louise Mulvihill.

Alamance County

Associate in Applied Science - Seth Tyler Harman

Brunswick County

Associate of Arts - Christa Colleen Dees

Burke County

Certificate - Claudia A. Boan

Cabarrus County

Certificate - Debra L. Robb

Carteret County

Certificate - Lydia Jane Davis

Caswell County

Certificate - Elizabeth Clarke Astin

Cleveland County

Certificate - Kevin Dale Bridges

Craven County

Certificates - Brittany Lesara Washington and Jennifer Andrews.

Cumberland County

Associate in Science - Michael Jason McCoy

Associate in Applied Science - Lisa Jean Wade, Matthew E. Harbot, Georgia Eugenia Monroe, and Cliff Wade Selman.

Certificates - Ernest Roswell Gaskins, Keith Marcell McNeill, Coneia B. Philbeck, and Rachel Elizabeth Turriff.

Diplomas - Renata Octavia Small Baker, Kathy Jo Clardy, Shannon Lea Gonzalez, Kimberly Brooke Jones, Krisane Dorothy Meadows, Deanna Helen Naudus, Kimberly A. O’Brien, Tiffany Marie Oset, Heather Michelle Rackley, Consuelo Marie Solorzano, Daria Taylor, Corinne Stiles Waddell and Catherine Ann Gates Shepherd.

Durham County

Certificates - Mary Kennery, Mary Martha Davis, and Charisse Neal Torain.

Granville County

Certificate - Tami Lyn Wall

Guilford County

Associate in Science - Karl Max Richard

Associate in Applied Science - Sherri Lynne Tuck and Jennifer Lynne Knight.

Certificate - Renee G. Burrows

Henderson County

Certificate - Ashley Falls Tate

Johnston County

Certificates - Martha Forehand Edwards, Ashley Teneil McLamb, Davina Leora White, Holly Ann Rieg, and Daniel E. Lee.

Martin County

Associate in Applied Science - Heather Renee Harden

McDowell County

Diploma - Ben K McCall

Moore County

Associate in Applied Science - Candice C. Akridge, Jeanne Spencer McIver, and Lisa Marie Millard. 

Associate in Arts - Tramaja Ashaleem Brower, Marlene M. Dean, and Zachary B. McFadden. 

Certificates - Tyler Paul Hemphill, Raquisha Elaine Williams, Leticia  Halling, Mark Douglas Bain, Jathan Daniel Evans, and Teresa A. Hill. 

Diploma - Daniel Harrison Garner 

Nash County

Associate in Applied Science - Grace Ferrell Wallace

Certificate - Laura L. Hall

Onslow County

Certificate - Catherine Ann Jarvis

Orange County

Associate in Arts - Russell James Bowen, David Garrett Gantt, Matthew Eric Kane, and Christopher Ian Torr.

Associate in Applied Science - Jamie Diane Johnson and Andrew Ferrier Crum.

Certificate - Yadira M. Conyers

Pasquotank County

Certificate - Mathew R. MacGowan

 Randolph County

Associate in Applied Science - Haley Deaton Cox

Certificates - Robert R. Raudenbush, Sandra Rena Goldston, and Sharyn L. Walker.

Robeson County

Diploma - John Mark Jones

Certificate - Sherryl Lynn Jacobs

Rockingham County

Diploma - Brooks Sterling Williams

Sampson County

Associate in Applied Science - Jeffrey Scot Phillips

Diploma - Lashaunda Renee Williams

Certificates - Jeffery Lee Landtroop and Laratta Renee McLean.

Wake County

Associate in Arts - Stacey A. Gonzalez, Jeremy C. Jones, Suzanne L. Mills, and Landis Denise Price.

Associate in Science - James H. McCray

Associate in Applied Science - Steven Thomas Bixby, Sarah Samantha Mangum, Cierra Nicole Baker, LaQuinta Danielle Ellerbe, Amanda Faye Baker, Rachel Michele Barbour, Stormy Ray Davis, Julie Hatch, Cindy M. Keefe, Katherine J. Simpson, Leah Sandra Underwood Pwiti, Amanda Michelle Matthews, Katie Shield Featherstone, and Benjamin Teague Miller.

Certificates - Xavier Artis, Courtney Lynn Gilfillan, Megan Renee Hall, Abigail T. Mangum, Tieya Rochelle McKinnie, Judy Carter, Michelle Elise Hillman, Stephanie  Bulgarino, Karen June Hammers, Susan Marie Kelley, Marie C. Jones, Leitah Kay Churion, Jacqueline  Mason, Rachel Ann Withers, and Jamal Phipps.

Diplomas - Lonnie Monroe, Renae Tyson West, and Kyle Thomas Gauthier.

Wayne County

Certificates - Steven Thomas Viens and Nadine M. Girard. 

No County Listed

Certificates - Kasey Lynn Richey and Kathryn Elizabeth DeLee.